Eko šola

Sep 11, 2023

EKOŠOLA KOT NAČIN ŽIVLJENJA

»Ekošola kot način življenja« je celosten program šole, ki skozi celo leto s konkretnimi projekti uresničuje cilje vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj. Projekti, v katere se aktivno vključujejo lokalna skupnost in podjetja, so lahko odlično dopolnilo na poti k uresničevanju ciljev. Ekošola se izvaja skozi celo šolsko leto in vključuje vse učence vseh starosti, njihove učitelje in ostale delavce šole.

Učenci kot »ekodetektivi« opozarjajo na nepravilnosti na področju rabe energije in vode. Skupaj z učitelji skrbimo za obveščanje o aktualnih dogodkih v svetu glede varstva okolja, oblikujemo tematske dneve, na primer: dan voda, dan biotske raznovrstnosti, skrb za mokrišča, evropski dan parkov, dan Zemlje, dan okolja, dan boja proti AIDS-u, teden mobilnosti, teden mleka in mlečnih izdelkov, teden kemijske varnosti, teden gibanja in skrbi za zdravo prehrano idr.

Osnovna dejavnost je spoznavanje, načrtovanje in raziskovanje na področju varstva okolja, ogroženosti rastlinskih in živalskih vrst, obiski v industriji, intervjuji in oblikovanje zaključkov ter ozaveščanje o pomenu varovanja vseh oblik življenja, vzrokih za podnebne spremembe in rešitvah ter o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije. V okviru doseganja zgornjih ciljev po razredih in avli šole ločeno zbirajo star papir, izrabljene kartuše, tonerje, mobitele, pločevinke in elektronske odpadke ter odpadne tekstilne izdelke.

Vključili se bomo v naslednje nacionalno vodene projekte:

EKO KVIZ

Andreja Janša

ŠOLSKA VRTILNICA – urbano vrtnarjenje

Jana Mavrič, Helena Videnič Sterle, Darja Primc

HRANA NI ZA TJAVENDAN

Helena Videnič Sterle, Karmen Horvat, Darja Žalec Adlešič, Aleksandra Klančar

Sodelovali bomo še v naslednjih dejavnostih:

Ekobralna značka

9.r – PEC – Andreja Janša

1–5.r – razrednik, Karmen Horvat

Likovno ustvarjanje

Jasna Babič, učitelji OPB

Zbiranje odpadne embalaže in ustvarjanje iz nje

Mojca Mikeln, Karmen Horvat, Aleksandra Klančar

Zbiranje izrabljenih tonerjev in kartuš

Bitea – Mojca Mikeln

Zbiralna akcija odsluženih električnih aparatov in elektronskih odpadkov

Mojca Mikeln

Zbiralna akcija papirja

šolski sklad

Koordinator: Helena Videnič Sterle

Eko bralna značka: Karmen Horvat, Andreja Janša

Eko kviz: Andreja Janša

Ravnanje z odpadki: Mojca Mikeln

Koordinator za 3. triletje: Mojca Mikeln

Koordinator za 2. triletje: Karmen Horvat

Koordinator za 1. triletje: Aleksandra Klančar

18 Mar, 2024
V ponedeljek, 18. marca, bodo od 17.00 do 18.30 potekale govorilne ure. Starši so od predstavnikov razredov dobili povezavo do tabele z razporedom, v katero so se lahko vpisali. Tabela je bila za vpis na voljo do petka zvečer. Odsotni učitelji: Lili Šesek, Maja Strohsack, Mirjam Sedmak, Barbara Purkat, Petra Škofic Valjavec, Mirza Tvrtkovič, Špela Zorman, Nataša Jakše, Blaž Andrejka, Bojan Smolnikar
16 Mar, 2024
Podari obleko, posadi smreko.
15 Mar, 2024
Učenci prve triade vas lepo vabijo na pomladni koncert. Pridite in skupaj bomo pozdravili pomlad.