SKRB ZA ZDRAVJE OB OBJAVI MINISTRSTVA ZA ZDRAVJE O KORONAVIRUSU

Spoštovani,

iz medijskih objav smo seznanjeni o primerih okužb z novim koronavirusom (SARS-CoV-2) na severu Italije in v drugih delih Evrope in sveta, ki jih lahko sledite na tej povezavi:

Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport z okrožnico sporočata, da v Sloveniji ni razloga za preplah – a glede na situacijo, da v lekarnah primanjkuje zaščitnih mask,
razkužil – menimo, da je med nami vsemi potrebna velika previdnost in skrb za preventivo.

V zvezi s tem vas seznanjamo s splošnimi preventivnimi in specifičnimi ukrepi (NIJZ)

Vir: https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019

Vse ključne informacije o koronavirusu (SARS-CoV-2) so na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje: https://www.nijz.si/sl/koronavirus-2019-ncov

Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja (v rokav, v robček, ki ga kasneje odvržemo).
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da milo in voda nista dostopna, za razkuževanje rok uporabljamo namensko razkužilo.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
  • Redno čiščenje in po potrebi razkuževanje predmetov in površin, ki se jih pogosto dotikamo.

V šoli smo sprejeli naslednje ukrepe v zvezi s preventivo:

• medsebojno ozaveščanje o vsakodnevnih preventivnih ukrepih,
  • dosledna in za manjše otroke vodena, nadzorovana skrb za umivanje rok,
  • upoštevanje pravila higiene kašlja,
  • redno zračenje prostorov,
  • povečana skrb tehničnih služb za čiščenje kritičnih točk in razkuževanje prostorov,
  • združevanje skupin/razredov le v nujnih primerih za izvajanje programa, izogibanje druženja večjih skupin v enem prostoru, dnevno prilagajanje aktivnosti v primerih ne nujnih dejavnosti,
  • redno, dnevno, krajše sestajanje odgovornih za sprotno koordiniranje, medsebojno komuniciranje in obveščanje,
  • bolni posamezniki naj ostanejo doma.

Na mestu je skrb za zadostno spanje, zdravo prehrano, zadostno pitje tekočin. Prosimo tudi, da posamezniki sami spremljate in upoštevate preko spletnih strani navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Ministrstva za zunanje zadeve in Ministrstva za zdravje in po svojih močeh in odgovorno izvajate preventivne ukrepe za skupno dobro.

Nevenka Lamut

Priponka: Pravilna higiena kašlja